Depeche Mode - Zobacz wątek - czy jest coś takiego jak brzmienie depeche mode?
 




Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  NastÄ™pna strona
czy jest coÅ› takiego jak brzmienie depeche mode? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 10, 2011 9:21 am
Posty: 65
Lokalizacja: Zduńska Wola
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Tez myślę,że barwa głosu Dave'a jest najbardziej rozpoznawalna, barwa niepowtarzalna,klimatyczna, takie spoiwo łaczace wszystkie wycieczki brzmieniowe zespołu :)


So lut 02, 2013 18:48 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 28, 2003 19:12 pm
Posty: 4339
Lokalizacja: Chomiczówka
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Oklepany frazes ale doskonale wiemy kiedy powolne opadanie się zaczeło. Mozna sie z tym nie zgodzic, walczyc na sile, ale prawda niestety jest bolesna i gołym uchem słychac czego brakuje i kiedy sie ulotniło to "coś".


So lut 02, 2013 23:02 pm Zobacz profil
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Laudia Renault napisał(a):
Tak, to było specyficzne, rozpoznawalne brzmienie DM, które od dekady słabnie, gdzieś się ulatnia...


To nie było specyficzne, rozpoznawalne brzmienie DM tylko Twój subiektywny odbiór muzyki. Wiadomo, twórczość zespołu zmieniła się - ale ma się to nijak do czegoś takiego jak "rozpoznawalne brzmienie DM". O dziwo, to właśnie w erze "powilderowej" zaczęły się pojawiać pewne cechy rozpoznawalnego brzmienia, a konkretniej brzmienie gitary Gretsch double anniversary (która zaczęła być używana nieco częściej, a Martin jak widać( w zasadzie słychać) próbował szukać rozpoznawalnych dla siebie brzmień) i pewne charakterystyczne zagrywki przy pomocy tego instrumentu w wielu utworach np Suffer well, Wrong czy nawet najnowszym Heaven. Nie czyni to rzecz jasna tych utworów lepszymi od tych starszych - to właśnie są te różnice pomiędzy czymś takim jak rozpoznawalne brzmienie a jakość utworu jako takiego, który wcale takiego brzmienia posiadać nie musi a jednocześnie być znakomitym.


So lut 02, 2013 23:53 pm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 0:30 am
Posty: 330
Lokalizacja: Poznań/Vienna
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Może trochę OT, ale kiedyś postawiłam sobie tezę, że istnieje jedna piosenka, która w pełni streszcza czym jest Depeche Mode. (brzmieniowo, wokalnie, melodycznie, harmonicznie, tekstowo, całościowo)






Strangelove.

Ciekawe czy dałoby się ją obronić.


N lut 03, 2013 0:01 am Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 10, 2007 0:54 am
Posty: 3087
Lokalizacja: Piastów/Warszawa
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Jest bardzo charakterystyczny... :)
Jednakże, tyyyyyle jest całkiem innych. Byłaby masa kontrargumentów.


N lut 03, 2013 0:24 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 28, 2003 19:12 pm
Posty: 4339
Lokalizacja: Chomiczówka
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Z całej płyty Strangelove w mojej opinii jest jednym ze słabszych kawałków i jeśli mielibyśmy wymieniać jeden utwór który charakteryzuje dM na tej płycie byłby to zdecydowanie Behind The Wheel, wokalnie i muzycznie. Prosty a zarazem pokazujący wszystko co w dM najlepsze.


N lut 03, 2013 1:13 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 18, 2007 9:26 am
Posty: 2886
Lokalizacja: Bielsko-Biała
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Tak, wg mnie to "Behind the wheel" jest utworem - absolutem jeśli chodzi o to zagadnienie. Mogłabym właściwie przepisać post Więcora - dodam tylko, że i video się wlicza w to "100% DM w DM" - no ale tu o brzmieniu. A po plecach depta mu "Walking in my sshoes"


N lut 03, 2013 9:42 am Zobacz profil
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
No nie mogę się do końca zgodzić z tym co piszecie o braku charakterystycznego brzmienia. Choć przyznaję, że to co piszecie jest bardzo sensowne. Ale czy całkowicie trafne? Tak jak nie można uznać, że klimat i brzmienie, to zupełnie to samo, tak samo brzmienie i charakterystyczny dźwięk to też niezupełnie to samo. Moim zdaniem na charakterystyczne brzmienie wpływa więcej czynników, niż istnienie rozpoznawalnego dźwięku gitary, trąbki, czy grzebienia. Uważam, że na powstanie charakterystycznego brzmienia mogą wpływać tez inne czynniki. Jeśli jakaś specyficzna muzyka wpływa na stworzenie niepowtarzalnego klimatu, to dla mnie można mówić o charakterystycznym brzmieniu (nie dźwięku).


N lut 03, 2013 13:57 pm

Dołączył(a): Pt maja 18, 2007 8:03 am
Posty: 29
Lokalizacja: Gdańsk
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Przede wszystkim trzeba tutaj chyba lepiej wyjaśnić, czym jest brzmienie a czym klimat. Ja to widzę mniej więcej tak, że brzmienie to po prostu wyraz, charakter lub barwa danego instrumentarium. Przecież nawet powszechnie używa się zwrotu brzmienie gitar, specyficzne brzmienie perkusji lub tego i tamtego. Klimat jakoś poniekąd automatycznie konotuje mi się z atmosferą, czyli czymś co nas otacza w danej chwili, co wypełnia przestrzeń, w której aktualnie przebywamy. Tak więc pewne, określone brzmienie instrumentów może - wg mnie - wywoływać pewien klimat, atmosferę, czy - szerzej - nasz stan ducha. I zgodzę się tutaj z obozem Więcora, że DM nie ma typowego brzmienia, bo nie może ze względu na niepowtarzalność brzmieniową swoich kolejnych płyt - choć polemizowałbym, jak mocno [i czy w ogóle] odbiega brzmieniowo A Broken Frame od debiutanckiego poprzednika. :?:


N lut 03, 2013 16:41 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 26, 2009 10:16 am
Posty: 238
Lokalizacja: Berlin/Warszawa
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Więcor napisał(a):
Z całej płyty Strangelove w mojej opinii jest jednym ze słabszych kawałków i jeśli mielibyśmy wymieniać jeden utwór który charakteryzuje dM na tej płycie byłby to zdecydowanie Behind The Wheel, wokalnie i muzycznie. Prosty a zarazem pokazujący wszystko co w dM najlepsze.


Wręcz odwrotnie mam, ale z gustami nie polemizuję :)

Rozumiem Wasze stanowisko co do pojęć klimat-brzmienie. Ale w moim odczuciu klimat jest pojęciem szerszym, a brzmienie jego pochodną. Klimat nie musi być związany stricte z muzyką/dźwiękami, brzmienie już tak (co ogranicza, a w przypadku DM co płyta jest inne). ale to teoria, a jak wiadomo każdy "badacz" ma własne teorie, więc wątpię czy dojdziemy do jakiegoś wspólnego stanowiska :)


N lut 03, 2013 17:06 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 24, 2005 10:45 am
Posty: 2657
Lokalizacja: Ostrow Wlkp.
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Lord Mały napisał(a):
Jedyna tak naprawde rozpoznawalna "rzecza" w dM jest wokal Dave'a i jezeli mamy mowic o charakterystycznym brzmieniu czegokolwiek, to chyba tylko jego glosu.

A co w takim razie z głosem Martina?
Dla mnie DM to w dużej mierze popisy Gore'a. Bez jego śpiewu choćby w roli chóru nie byłoby kompletnego brzmienia DM.


N lut 03, 2013 17:14 pm Zobacz profil
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
bavar napisał(a):
Klimat jakoś poniekąd automatycznie konotuje mi się z atmosferą, czyli czymś co nas otacza w danej chwili, co wypełnia przestrzeń, w której aktualnie przebywamy. Tak więc pewne, określone brzmienie instrumentów może - wg mnie - wywoływać pewien klimat, atmosferę

No coś w tym sensie. Tylko, że to wciąż za mało powiedziane, a sam nie potrafię bardziej tego ubrać w słowa. To coś nienamacalnego. Nie da się tego zmierzyć, tak jak same dźwięki instrumentów.


N lut 03, 2013 17:19 pm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 18, 2007 9:26 am
Posty: 2886
Lokalizacja: Bielsko-Biała
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Szaman napisał(a):
Lord Mały napisał(a):
Jedyna tak naprawde rozpoznawalna "rzecza" w dM jest wokal Dave'a i jezeli mamy mowic o charakterystycznym brzmieniu czegokolwiek, to chyba tylko jego glosu.

A co w takim razie z głosem Martina?
Dla mnie DM to w dużej mierze popisy Gore'a. Bez jego śpiewu choćby w roli chóru nie byłoby kompletnego brzmienia DM.


:brawo: :brawo: :brawo:


N lut 03, 2013 17:28 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 14:15 pm
Posty: 4569
Lokalizacja: PowiÅ›(L)e
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Szaman napisał(a):
A co w takim razie z głosem Martina? Dla mnie DM to w dużej mierze popisy Gore'a. Bez jego śpiewu choćby w roli chóru nie byłoby kompletnego brzmienia DM.


Z calym szacunkiem dla Gore'a, utworow spiewanych przez Gaha jest zdecydowanie wiecej, stad i rozpoznawalnosc glosu jest wieksza. Specjalnie Gore'a pominalem, bo nie pisze z perspektywy fana dM, tylko wczuwajac sie w sluchacza, ktory cos tam dM uslyszal, ale niekoniecznie jest znawca dyskografii. Chodzi o to, zeby przecietny Kowalski wiedzial, ze to wlasnie dM, a po wokalu Gore'a nie sadze, zeby na to wpadl.


N lut 03, 2013 18:20 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 24, 2005 10:45 am
Posty: 2657
Lokalizacja: Ostrow Wlkp.
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Rozumiem o co Ci chodzi ale mimo wszystko chyba przyznasz, że śpiew Gore'a jest również niepowtarzalny i.. rozpoznawalny! Choćby w ostatnim Heaven. Ten utwór bez Martinowych wokalnych smaczków brzmiałby inaczej.
A przeciętnego Kowalskiego raczej i tak nie interesuje kto tam śpiewa.


N lut 03, 2013 18:41 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 17, 2005 14:15 pm
Posty: 4569
Lokalizacja: PowiÅ›(L)e
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Przyznam, natomiast nie chodzi o to, ze Kowalski bedzie wiedzial, ze to Gahan (konkretnie) tylko, ze to DM :)


N lut 03, 2013 18:48 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2004 12:50 pm
Posty: 3937
Lokalizacja: Pieńsk
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Dokładnie , posłuze się przykładem innej kapeli . Jaki vokal ma Till Lindemann każdy wie ale czy bez wejścia vokalu po pierwszym takcie nie łapiecie że to Rammstein ? no właśnie. Nawet jak inne kapele grają podobnie w tym ta nasza ze śląska odrazu skojarzenie jest z Rammsteinem ,wiec mysle ze z DM jest podobnie.


N lut 03, 2013 19:15 pm Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 28, 2003 19:12 pm
Posty: 4339
Lokalizacja: Chomiczówka
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
Bez problemu mozna pomylic z Die Krupps z ktorych R+ sciagali temat. "Final Option II" i pare innych kawałaków to taki R+ tylko z wokalem po angielsku. Till ma specyficzny wokal i wlasnie R+ poznaje sie po nim głownie a nie po muzyce. Choc i ta jest oczywiscie charakterystyczna dla nich.


N lut 03, 2013 22:39 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2004 17:18 pm
Posty: 399
Lokalizacja: OSTRÓW WLKP.
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
dlaczego niejednokrotnie się mówi i porównuje:
-grajÄ… jak DM...
-podobne do DM...
-ten kawałek "brzmi" jak DM...

bo , "jednak istnieje" coś takiego jak brzmienie DM ..tym bardziej , że powyższe "teksty" mówią często osoby , które nie są wielkimi fanami lub nawet nie przepadają za Depeche Mode....ale gdy gdzieś usłyszą pierwsze dźwięki w radiu cz TV przywołują na język właśnie takie słowa...

.


Pn lut 04, 2013 11:51 am Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 15, 2003 21:40 pm
Posty: 475
Lokalizacja: Szczecin
 
Post Re: czy jest coÅ› takiego jak brzmienie Depeche Mode?
KARzYŚ napisał(a):
dlaczego niejednokrotnie się mówi i porównuje:
-grajÄ… jak DM...
-podobne do DM...
-ten kawałek "brzmi" jak DM...

bo , "jednak istnieje" coś takiego jak brzmienie DM ..tym bardziej , że powyższe "teksty" mówią często osoby , które nie są wielkimi fanami lub nawet nie przepadają za Depeche Mode....ale gdy gdzieś usłyszą pierwsze dźwięki w radiu cz TV przywołują na język właśnie takie słowa...

.


Zgoda, ale to raczej dotyczy płyt DM do Violatora włącznie. Potem to chyba trudno o spójność muzyczną.

Nie znam się na muzyce (słucham to co lubię ;)), ale charakterystyczne brzmienie od zawsze miała dla mnie gitara w Queen , czy w Red Hot Chili Peppers albo jak ja to nazywam agresywnie-melodyjne klawisze w And One na ostatnich płytach.


Pn lut 04, 2013 12:39 pm Zobacz profil
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  NastÄ™pna strona


Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by (c) 2002 Sven Plaggemeier www.depechemode.de, modified by PFDM Team