Depeche Mode - Zobacz wątek - Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
 




Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1, 2, 3  NastÄ™pna strona
Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 20, 2023 17:41 pm
Posty: 13
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
"neee-ver let me goooo" wywołuje u mnie wzruszenie i chęć darcia się z nimi. fantastyczne. to samo jak zauważyło już pół forum "heaven help me/us"
lubie też pierdzenie w NLMG. końcówka przypomina Fragile Tension.


Wt mar 28, 2023 18:22 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 21, 2009 21:41 pm
Posty: 81
Lokalizacja: Pull the trigger
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
kotletojad napisał(a):
"neee-ver let me goooo" wywołuje u mnie wzruszenie i chęć darcia się z nimi.


Mam to samo i nawet siÄ™ wydzieram :wink: . To siÄ™ dzieje samoistnie a czujÄ™ siÄ™ jak z Rush.


Wt mar 28, 2023 22:11 pm Zobacz profil

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:39 pm
Posty: 130
Lokalizacja: Chorzów
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
depesbe napisał(a):
"Before We Drown" - dla mnie mnie to jest prawdziwy Killer z MM. Został zrobiony troszkę na podstawie "Happens All The Time" z wersji deluxe Delty. Wreszcie dopracowali pewne brzemienia i wyszedł wg mnie Majstersztyk. BEFORE WE DROWN. Memento Mori.


Zgadzam się w 101%. To obok Speak to Me najlepszy utwór. Mnie powaliło outro/bridge zrobione w majestatycznym klimacie jakby za sterami tego utworu zasiadło Goldfrapp.

Ale geneza tego utworu jest wcześniejsza. Utworem wyjściowym dla Before We Drown, Happens All The Time i Sister of Night jest kawałek z lat 80-tych.
Fly on the Windscreen.

Before na singla!


Wt mar 28, 2023 22:59 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 20, 2023 17:41 pm
Posty: 13
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
yez napisał(a):
Mam to samo i nawet siÄ™ wydzieram :wink: . To siÄ™ dzieje samoistnie a czujÄ™ siÄ™ jak z Rush.


odkąd słucham w aucie to już też :D dokładnie jak piszesz. to się robi samo.


Wt mar 28, 2023 23:19 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 16, 2009 11:16 am
Posty: 304
Lokalizacja: spodek międzyplanetarny
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Wagging Tongue - bardzo ładny, głęboki, soczysty, mięciutki brass
Before we drown - arcydzieło tej płyty. To Martina yeahyeah... wśród tych syntezatorów na końcu, no przyjemnie się tego wyczekuje
People are good - mnie "heaven help me/us" tak nie rusza, jak to ostatnie wejście Dave'a i Martin'a w duecie podczas tych wibrujących, mocnych basów. Cytując klasyka :"aż mnie ściska w gardle"
Ghost again - "A place to hide the tears that you cried" rusza mnie to, jak wybrzmiewa... Podoba mi się też ta melodyjka z dzwoneczków. Szkoda tylko, że generowane z apreggio. Alan na bank by to zagrał na klawiszach :P


Wt mar 28, 2023 23:26 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 24, 2023 21:39 pm
Posty: 26
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
whitelodge napisał(a):
Zastanawialem sie przed wyjsciem MM czego mi brakuje w DM po 1995 a co czynilo MFTM, V, SOFAD po czesci tak wielkie. I zorientowalem sie ze jednym z tych elementow byly (sorry, nie wiem jak po polsku) syntezatorowe strings i pads. Wplyw muzyki klasycznej na MFTM byl ogromny i byl ten nurt kontynuwany na V i SOFAD. Ja kocham takie syntezatorowe strings i pads. Typu w Dead Can Dance, Angelo Badalamenti (tzw, lynchowe klimaty) czy strings w The Cure za swietnosci. No wiec jakie przyjemnie zaskoczenie ze wreszczie DM wrocil troche do tego symfonicznego nurtu ktory kocham a ktore najbardziej slychac w Before We Drown w ostatnim akcie tego utworu. Co tam sie dzieje to jest niebo z tymi warstwami strings i Martinem ktory slalomuje przepieknie w tle. Czad i odlot to za malo powiedziane. Ja bym te Before We Drown spokojnie wymienil z niektorymi mniej udanymi utworami na plytach nawet tych ikonowych czyli V i SOFAD. Poza tym przewspanialy refren Soul With Me i w ogole kolejne dzielo Martina. No i majestatyczny Speak With Me w calosci z tymi symfonicznymi barwami ktore lubie najbardziej. Jeszcze Always You ma nowatorski refren, nigdy takiego rozwiazania nie slyszalem. Znakomity numer, u mnie na miejscu #4 na plycie. Poza tym produkcja Caroline's Monkey jest bardzo bliska brzmieniu do produkcji z Violator. Tyle ze sama kompozycja troche slaba ale sekcja rytmiczna to bajka jest i piesci ucho i dusze.

Wiem co czujesz z tą "klasyką",ale odeszła z wiadomo kim,jego robotą studyjną i perfekcją produkcji.Do tego to pompatyczne brzmienie które sprawiało że fruwałem z nimi na orbitę.A później Ultra która jest naprawdę super z tym surowym brzmieniem, ale tak innym niż wcześniej.Te brzmienia i ta moc są obecne na Recoil-ach,ale wiadomo że klimaty inne,dla mnie nie gorsze.I tu widział bym któregoś ze starych producentów z tamtych albumów,Gareth Jones,Bascombe,Flood,pomarzyć można.


Wt mar 28, 2023 23:44 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 23, 2007 7:56 am
Posty: 59
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Myślicie że to ta sama Karolina? https://www.youtube.com/watch?v=nu0sYQRECkY


Åšr mar 29, 2023 10:17 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 04, 2013 19:14 pm
Posty: 250
Lokalizacja: Phoenix
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Emulator II napisał(a):
Wiem co czujesz z tą "klasyką",ale odeszła z wiadomo kim,jego robotą studyjną i perfekcją produkcji.Do tego to pompatyczne brzmienie które sprawiało że fruwałem z nimi na orbitę.A później Ultra która jest naprawdę super z tym surowym brzmieniem, ale tak innym niż wcześniej.Te brzmienia i ta moc są obecne na Recoil-ach,ale wiadomo że klimaty inne,dla mnie nie gorsze.I tu widział bym któregoś ze starych producentów z tamtych albumów,Gareth Jones,Bascombe,Flood,pomarzyć można.
Tak, Bascombe i Flood w sferze marzen.


Åšr mar 29, 2023 11:23 am Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 16, 2009 11:16 am
Posty: 304
Lokalizacja: spodek międzyplanetarny
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Trochę offtop się zrobił, ale w książce Steve'a Malins'a (której już nie mam, ale 3 x czytałem. Dla mnie jedyne słuszne źródło wiedzy na tle pozostałych) czytamy koment. Alana, (parafraza): "Z całym szacunkiem dla Bascombe, ale jego rola, jako producenta spełniała się, do co najwyżej bycia dźwiękowcem. Czyli, zrób mi dźwięk aby wyglądał tak i tak, a jak coś będzie nie tak to spie...j" Rozdział związany z produkcją MFTM. Jeśli kogoś razi przekleństwo to tak było napisane w książce... Tak to pamiętam i daję temu wiarę


Åšr mar 29, 2023 14:32 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 22, 2005 18:07 pm
Posty: 88
Lokalizacja: Poznań
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Moje przytępawe ucho w People are good (28-32sec) wyłowiło przebitkę z I feel You :lol:


Cz mar 30, 2023 7:13 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 21:15 pm
Posty: 108
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Dla mnie na MM najlepszym kÄ…skiem jest Before We Drown.
Oryginalny, niepowtarzalny i zarazem rozpoznawalny DM.
Numer pasowałby do tracklisty Ultra, Hourglass i nie tylko.
Gotycko-jesienny klimat na koniec rozbudza moją wyobraźnię i słyszę, że w nieco zmienionych aranżacjach, utwór ten mógłby się również wpisać w repertuar takich wykonawców jak Type O Negative, Dreadful Shadows lub Paradise Lost.


Cz mar 30, 2023 14:17 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3687
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Heven Help mi podoba sie chyba każdemu. To najbardziej depeszowy moment na płycie.Aż szkoda że tylko 2 razy się pojawia w utworze.

Ale chyba najmocniejszym fragmentem jest to co następuje w 1:58 w Speak to Me.

Przyznam się że piewsze odsłuchy dokonywałem bez specjalnego wsłuchiwania i czytywania się w teksty-zawsze tak robie bo najwazniejsze są dla mnie jednak melodie, brzmienia. Praktycznie od samego początku miałem wrażenie że ten fragment to idealny fragment pod pokład muzyczny do momentu w którym po śmierci dusza/energia odrywa się od ciała i zmierza tam gdzie ma zmierzać. Bardzo filmowy fragment.

Potem jak wczytałem się w tekst to włosy mi dęba staneły o okazało się że to jest praktycznie piosenka o śmierci klinicznej-najprawdopodobniej autobiograficzny numer Gahana opowiadający o pewnym wydarzeniu w jego życiu. I niewykluczone że to co było w sumie takim luźnym wyobrażeniem tego czego dotyczy ten fragment było celowym założeniem.

Jeżeli faktycznie o to chodziło to mamy do czynienia z autentycznym powiewem geniuszu brzmieniowego. A jeżeli nie -to i tak jeden z dwóch moich ulubionych momentów albumu.


Cz mar 30, 2023 14:44 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 16, 2009 11:16 am
Posty: 304
Lokalizacja: spodek międzyplanetarny
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Swoją drogą, nie ma czegoś takiego we wszechświecie jak piosenka bez tekstu - mi to daje do myślenia

Don't say you love me uważam za najbardziej filmowy. Ktoś tutaj napisał bondowy... To jest piosenka napisana do tego filmu. Można by zrobić klip z fragmentami 007, z tym numerem.


Cz mar 30, 2023 16:11 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2013 14:37 pm
Posty: 1898
Lokalizacja: Nihil Novi
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
cobretti napisał(a):
depesbe napisał(a):
"Before We Drown" - dla mnie mnie to jest prawdziwy Killer z MM. Został zrobiony troszkę na podstawie "Happens All The Time" z wersji deluxe Delty. Wreszcie dopracowali pewne brzemienia i wyszedł wg mnie Majstersztyk. BEFORE WE DROWN. Memento Mori.


Zgadzam się w 101%. To obok Speak to Me najlepszy utwór. Mnie powaliło outro/bridge zrobione w majestatycznym klimacie jakby za sterami tego utworu zasiadło Goldfrapp.

Ale geneza tego utworu jest wcześniejsza. Utworem wyjściowym dla Before We Drown, Happens All The Time i Sister of Night jest kawałek z lat 80-tych.
Fly on the Windscreen.

Before na singla!


:beer:


Cz mar 30, 2023 16:35 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 29, 2004 1:36 am
Posty: 565
Lokalizacja: Manchester
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
koleś napisał(a):

Don't say you love me uważam za najbardziej filmowy. Ktoś tutaj napisał bondowy... To jest piosenka napisana do tego filmu. Można by zrobić klip z fragmentami 007, z tym numerem.


moja zona jak wysluchala tego numeru to powiedziala ze kojarzy jej sie z klimatem filmu The Man from U.N.C.L.E. a konkretnie z wloska piosenka ktora tam sie pojawia w dosc klimaktycznej scenie kiedy Henry Cavill siedzi w szoferce i wcina kanapke a w tymczasie drugiego bohatera na motorowce masakruja jakies ciemne typy, a jak powiedzialem ze pani ktora "pomagala" przy albumie to z Wloszka to dla niej nagle wszytsko okazalo sie jasne :)


Cz mar 30, 2023 18:43 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 15:28 pm
Posty: 629
Lokalizacja: In Your Room
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Mnie Speak to Me przypomina The Bottom Line


Pt mar 31, 2023 11:20 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2013 14:37 pm
Posty: 1898
Lokalizacja: Nihil Novi
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Ghosts Again do momentu wokalnego, bardzo wyciszony poczÄ…tek. Przypadek ?


Pt mar 31, 2023 16:30 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 04, 2013 19:14 pm
Posty: 250
Lokalizacja: Phoenix
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
koleś napisał(a):
Trochę offtop się zrobił, ale w książce Steve'a Malins'a (której już nie mam, ale 3 x czytałem. Dla mnie jedyne słuszne źródło wiedzy na tle pozostałych) czytamy koment. Alana, (parafraza): "Z całym szacunkiem dla Bascombe, ale jego rola, jako producenta spełniała się, do co najwyżej bycia dźwiękowcem. Czyli, zrób mi dźwięk aby wyglądał tak i tak, a jak coś będzie nie tak to spie...j" Rozdział związany z produkcją MFTM. Jeśli kogoś razi przekleństwo to tak było napisane w książce... Tak to pamiętam i daję temu wiarę

MFTM ma przepyszne dzwieki wiec tylko pomarzyc aby takiego dzwiekowca mieli na innych plytach po 1993 bo pozniej walili presetami. :)


Pt mar 31, 2023 18:21 pm Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 19:37 pm
Posty: 256
Lokalizacja: Kraków
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
Póki co takim moim ulubiony smaczkiem jest cały Speak to me, nieprawdopodobny ładunek emocjonalny ma w sobie ten utwór. Połączenie tekstu z jednoznacznie narzucającą się interpretacją, narastające uderzenia tętna i ściana dźwięków, która porywa ze sobą słuchacza, sugestywnie budując obraz nadciągającego końca... A już rozsypuję się całkiem przy samym końcu, gdy słychać przez chwilę dodatkową melodyjkę gdzieś w tle, mam wtedy przed oczami obraz odchodzącej osoby, której w tym momencie przed oczami przewija się całe życie i już wie, że to koniec, że zaraz przejdzie na drugą stronę. I ma rację, bo chwilę później jest już tylko cisza.
Nie sądziłam, że nagrają kiedyś coś takiego.

No i jeszcze, żeby zdjąć może z siebie trochę ciężaru związanego z wynurzeniami powyżej to wspomnę, że Before we drown przepięknie się rozwija po drugim refrenie, wspaniałe dźwięki, bogata aranżacja z piękną melodią i ten Martin śpiewający w tle niesamowicie je uzupełnia.


So kwi 01, 2023 17:31 pm Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 15:28 pm
Posty: 629
Lokalizacja: In Your Room
 
Post Re: Memento Mori - ulubione fragmenty, smaczki, niuanse
depesbe napisał(a):
Ghosts Again do momentu wokalnego, bardzo wyciszony poczÄ…tek. Przypadek ?

nie sądzę he he co masz na myśli ?


So kwi 01, 2023 20:12 pm Zobacz profil
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1, 2, 3  NastÄ™pna strona


Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by (c) 2002 Sven Plaggemeier www.depechemode.de, modified by PFDM Team