Depeche Mode - Zobacz wątek - Na czym słuchacie?
 




Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 577 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  NastÄ™pna strona
Na czym sÅ‚uchacie? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3685
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
co do HDMI-mam kabel 1,5 metrowy oryginalny Sony za ktory dalem ponad 100zł 4 lata temu,niedawno dokupilem kabel 5 metrow za 9,99 zl(do połączenia kompa z TV ale go przetestowałem tez na audio -bluray z ciekawości)-nie ma miedzy nimi jak dla mnie żadnej różnicy w jakości przesyłu dźwięku ani obrazu jak dla mnie.


co do kabli-tu faktycznie słychać rożnice. Kupiłem sobie kiedyś dla zabawy interkonekt na bazie srebra-bo lubie dużo góry-faktycznie góra się lekko wyostrzyła,ale spadła scena i bas-ogólnie było słabiej niż na standardowym Klotzie za ktory dałem jakąś marną stówkę.Tak więc kabel słychać-sprawdziłem to na sobie.Pytanie tylko czy warto brnąć w kable za grube pieniądze-moim zdaniem nie.Ale jak ktoś nie ma co z kasą robić :)


Pt sty 17, 2014 8:14 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 11:19 am
Posty: 203
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Headstar napisał(a):
Andrew T. - na jakiej podstawie twierdzisz ze przewód HDMI ktory kosztuje 100 zł jest lepszy od przewodu za 20 zł ? Prosze wyjasnij z rozsądnym argumentem.

Albo napisze inaczej - przeczytaj najpierw to : http://blog.skalibrujtv.pl/2011/11/czy- ... u-dzwieku/


Rzuć okiem na test kabli hdmi w najnowszym "Hifi i Muzyka". Podważysz wyniki? A może nie warto czytać testów?


Pt sty 17, 2014 9:45 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3685
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
a jest to tzw ślepy test? :)


Pt sty 17, 2014 10:16 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Jeżeli chodzi o kable HDMI to ponawiam zaproszenie.Mam prosty przykład dla malkontentów (zwykły kabel od CYFRY+- NC+ i niedrogi kabelek za 40 zł) .Przepaści w jakości jakiej niektórzy oczekują nie ma,ale ,,nieopatrzeni i nieosłuchani '' znajomi wychodzili ze zdziwieniem.


Pt sty 17, 2014 11:10 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 11:19 am
Posty: 203
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
a czy w ślepych testach testuje się chociażby samochody? telewizory? pralki? obiektywy? aparaty? monitory?
zaraz dojdziemy do wniosku, że każda szynka smakuje tak samo bo w ślepym teście kucharzyna nie jest w stanie odróżnic morlin od szwardzwaldzkiej z lidla :)

często jest tak że nie widać różnicy z prostego powodu. urządzenia do których podpięty jest dany kabel są tak badziewne że to mija się z celem bo rzeczywiście nie widać różnicy. im lepsza jakość urządzeń tym te różnice są bardziej widoczne.
Odnoszę się tutaj chociażby do SACD. W ślepym teście zgadniesz czy gra zwykłe CD czy SACD na sprzęcie za 5 tyśków? Wątpię...


Pt sty 17, 2014 11:13 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3685
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
trochę głupie porównanie,szczególnie jeżeli chodzi o samochody :)


przeprowadzanie ślepych testów ma sens TYLKO w przypadku kabli.To że poszczególne wzmacniacze ,kolumny ,telewizory,monitory mają inną charakterystykę brzmienia obrazu jest oczywiste.


jeżeli ktoś potrzebuje drogiego "firmowego" kabla HDMI w systemie jego sprawa,pytanie czy faktycznie jest różnica w jakości sygnału czy to tylko podświadomość.Ja mam 2 kable HDMI w domu-1 za ok 70 za metr,drugi za 2 zł za metr-różnicy nie widze.

może ten mój kabel za 2 zł nie jest taki badziewny jak jego cena-nie wiem,w każdym razie jakość dźwieku i obrazu jest identyczna w obu wypadkach,w obu wypadkach bardzo dobra.


Pt sty 17, 2014 12:26 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 11:19 am
Posty: 203
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Celowo przerysowane :)
Zwróć uwagę, że można pokusić się też o testowanie zegarków ale jakimi kryteriami :) który lepszy? automat czy kwarc?
Każdy temat można próbować uwalić szczególnie jak odnosi się to do aspektu finansowego o którym mówił Agent Oranż.
Za jakość się płaci... pytanie tylko kiedy przyrost jakości jest niewspólmierny ze wzrostem kosztów. To już każdy musi osądzić własnym portfelem. Jeden woli Casio drugi Eternę :) jeden słucha płyt vinylowych drugi mp3...


Pt sty 17, 2014 13:06 pm Zobacz profil
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Nie napisałem że każdy zestaw gra tak samo. Pisałem wyłącznie audiofilskich kretynizmach typu słyszalne różnice np w identycznych elektrycznie przewodach głośnikowych czy też innych andronach nie mających absolutnie żadnego poparcia w fizyce.


Pt sty 17, 2014 13:27 pm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3685
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
ale mi nie chodzi o testowanie bo testować można wszystko tylko o ŚLEPE testy-te są możliwe tylko w przypadku kabli.Pytanie czy ktoś widzi,słyszy róznice kablu tylko dlatego że jest on śliczny i kosztuje 10000 czy działa tu podświadomość-i do tego służą ślepe testy.

Ja akurat wiem że kabel potrafi wpłynąc na charakterystykę brzmienia stereo,natomiast HDMI w moim wypadku różnicy nie ma.Tak więc jeżeli ktoś taką różnicę widzi-to pytam-czy przeszedł ślepy test,czy po prostu wiedząc że ma podpięty drogi kabel wydaje mu się że jakość jest lepsza.

z każdym produktem jest tak że do czegoś on służy.Zegarek dla jednych to urządzenie które ma pokazywać czas,dla innych element biżuterii ,jeszcze dla innych-element prestiżu.Zegarki za 1000000 potrafią miec większe roczne opóźnienie roczne niż zegarek za 50 zł.Ale to nie jest przecież jedyne kryterium,natomiast w przypadku kabli-mają one przesyłać sygnał-i tu pytanie czy faktycznie ktoś widzi/słyszy różnice czy to tylko podświadomość.


Pt sty 17, 2014 13:31 pm Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Jezeli chodzi o fizykę i pomiary to wiadomo że metr kabla od żelazka i metr poważnego przewodu,,audiofilskiego'' za tysiaka z hakiem(oczywiscie za metr:) ) pokaże nam ze przewodniki będą miały podobną rezystancję .podobne pojemności .Czyli pomiarowo to samo.W rzeczywistości jednak jest tak że słuchany sygnał muzyczny(jego skomplikowany przebieg,i takie tam...) różni sie zasadniczo od sygnału testowego wykorzystywanego w pomiarach.Pomiary nie pokażą nam wszystkiego i tu postawiłbym kropkę.Z drugiej strony chciałbym żeby każdy kompakt,kabel ,wzmacniacz grały tak samo (jak to niektórzy słyszą) .Jednak tak nie jest o czym świadczą masy audiofili chociażby :P


Pt sty 17, 2014 19:56 pm Zobacz profil
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
wojtasss75 napisał(a):
.W rzeczywistości jednak jest tak że słuchany sygnał muzyczny(jego skomplikowany przebieg,i takie tam...)


O ludzie, dawno większych herezji nie słyszałem. Nobel z fizyki dla kolegi się szykuje :)) Kable nie grają tylko przewodzą prąd. Cały problem z kablami polega na tym ( i tylko na tym) by nie było żadnych strat sygnału. Efekt naskórkowości owszem istnieje, ale... przy częstotliwościach rzędu megaherców. W technice audio nie ma to absolutnie ŻADNEGO znaczenia. Jeśli chodzi o grubość przewodów - to chodzi o nic więcej jak tzw. Damping Factor. Im grubszy przewód, tym lepszy jest ten parametr i lepsza kontrola głośnika przez wzmacniacz. Jednak powyżej pewnej grubości rośnie tylko cena przewodu, a efekt jest niezauważalny. Dla 20m zastosowałbym max 2,5mm miedzianego przewodu kupionego chociażby w MM i się nad tym nie rozwodził bo nie ma to najmniejszego sensu. Utlenianie się miedzi również nie ma większego znaczenia, ponieważ prąd płynie wewnątrz przewodu, a nie po jego powierzchni. To nie rdza i nie żre przewodu do cna. W niektórych dziedzinach związanych z prądem elektrycznym, zjawisko utleniania ma pozytywne skutki :) Pozdrowienia dla wszystkich wierzących w magiczne kable głośnikowe i przypominam że milion dolarów dla pierwszego śmiałka który na słuch odróżni kable głośnikowe wciąż czeka :) Co do pomiarów - jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Zdecydowanie szybciej wychwycisz różnice aparaturą pomiarową, jednak tych różnic nigdy nie usłyszysz słuchając muzyki.


N sty 19, 2014 13:24 pm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Agent Orange napisał(a):
wojtasss75 napisał(a):
.W rzeczywistości jednak jest tak że słuchany sygnał muzyczny(jego skomplikowany przebieg,i takie tam...)


O ludzie, dawno większych herezji nie słyszałem. Nobel z fizyki dla kolegi się szykuje :)) Kable nie grają tylko przewodzą prąd. Cały problem z kablami polega na tym ( i tylko na tym) by nie było żadnych strat sygnału. Efekt naskórkowości owszem istnieje, ale... przy częstotliwościach rzędu megaherców. W technice audio nie ma to absolutnie ŻADNEGO znaczenia. Jeśli chodzi o grubość przewodów - to chodzi o nic więcej jak tzw. Damping Factor. Im grubszy przewód, tym lepszy jest ten parametr i lepsza kontrola głośnika przez wzmacniacz. Jednak powyżej pewnej grubości rośnie tylko cena przewodu, a efekt jest niezauważalny. Dla 20m zastosowałbym max 2,5mm miedzianego przewodu kupionego chociażby w MM i się nad tym nie rozwodził bo nie ma to najmniejszego sensu. Utlenianie się miedzi również nie ma większego znaczenia, ponieważ prąd płynie wewnątrz przewodu, a nie po jego powierzchni. To nie rdza i nie żre przewodu do cna. W niektórych dziedzinach związanych z prądem elektrycznym, zjawisko utleniania ma pozytywne skutki :) Pozdrowienia dla wszystkich wierzących w magiczne kable głośnikowe i przypominam że milion dolarów dla pierwszego śmiałka który na słuch odróżni kable głośnikowe wciąż czeka :) Co do pomiarów - jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Zdecydowanie szybciej wychwycisz różnice aparaturą pomiarową, jednak tych różnic nigdy nie usłyszysz słuchając muzyki.



Masz sporo racji mówiąc o parametrach mierzalnych ,ale sygnału muzycznego nikt w tych pomiarach nie uwzględnia,a jest on znacznie bardziej skomplikowany.I to właśnie słychać w kablach .Ślepym testem nie ma co się zasłaniać ponieważ różnice są subtelne i składa się na to wiele rzeczy.Ów ślepy test też ma dziwną formę przebiegu.


N sty 19, 2014 20:00 pm Zobacz profil
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Nie ma żadnego bardziej lub mniej skomplikowanego sygnału. Jest co najwyżej sygnał o wysokich i niskich częstotliwościach (odnośnie "przeszkód" i "skomplikowania" na drodze sygnału to oczywiście prawda, tylko że takie zjawisko w elektrotechnice i fizyce nosi po prostu miano rezystancji. Rezystancja przewodu jak wiadomo zależy przede wszystkim od jego grubości. Przewody dobiera się pod kątem natężenia prądu jaki ma przez nie przepłynąć, domieszka rzędu 0.1% nie ma żadnego znaczenia). Oczywiście im dłuższy kabel tym większa jego pojemność, a więc i większe tłumienie wysokich częstotliwości...ale zjawisko to jest istotne dla:

- Baaaardzo wysokich częstotliwości.
- zdecydowanie wyższych impedancji niż te 4-8 Ohm. W każdym razie do około 100m zupełnie nie ma się co tym przejmować.

Przekrój zależy od długości kabla, 1 m o przekroju 0,5mm2 daje dokładnie to samo co 5m 2,5mm2, więc odgórne proponowanie przekroju bez uwzględnieniu długości nie ma najmniejszego sensu.

Nie ma żadnych drobnych i subtelnych różnic. One istnieją tylko w głowie jako siła sugestii.


N sty 19, 2014 22:10 pm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 11:19 am
Posty: 203
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Brawo :)


Pn sty 20, 2014 9:08 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Dobra.Sprzedaje swoje kable,a za to kupię sobie kilka płytek.Zostało mi po remoncie troszkę przewodu podtynkowego to se podłącze.Zona się ucieszy bo taki gruby jak poprzednio nie będzie.


Wt sty 21, 2014 7:01 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
A może pójdę na całość i sprzedam całą kolekcję CD i walne se dysk jeden z MP3 .Też grac będzie ;) Niektórzy nie słyszą różnicy ,a jak jest to subtelna tylko.;)
Widzę że zapowiada się na rewolucję w świecie audio (dzięki dokonaniom niektórych ,,fizyków'' )


Wt sty 21, 2014 7:06 am Zobacz profil
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
Czytaj ze zrozumieniem i nie próbuj mi przypisywać rzeczy o których nawet wspomniałem. Oczywiście, możesz sobie kupić kabelki głośnikowe nawet za 50 tyś zł - to są Twoje pieniądze i jeśli Ci to poprawi samopoczucie czy da radochę to w porządku, Twoja sprawa. Nie wciskaj jednak ludziom kitu że to ma realny wpływ na brzmienie, bo to bajki. Nie pisałem nigdzie o kablach podtynkowych, choć jestem w stanie się założyć o cokolwiek że nie odróżnisz na słuch (nie wiedząc rzecz jasna co jest podłączone) podtynkowego miedziaka 2x2,5 czy nawet 2x1,5 od audiofilskiego kabelka Chord czy Acoustic zen bądź jakiegokolwiek innego. Zrobimy ślepy test i jesli będzisz w stanie to odróżnić na słuch, to zwrócę honor i przeproszę. Nie obraź się, ale teksty o "skomplikowanym sygnale muzycznym" wymagającym kabla specjalnej konstrukcji to idź poopowiadaj na politechnice wykładowcom od teorii obwodów ;)


Wt sty 21, 2014 8:23 am
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt gru 26, 2003 14:23 pm
Posty: 3685
Lokalizacja: gdynia
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
może się umówcie chłopaki na jakieś ślepe testy i wyjdzie prawda na jaw

fizyka fizyką ale albo kable zmieniają charakterystykę brzmienia albo nie i bardzo łatwo to ocenić ślepym testem


Agent zmienia kabelki Wojtasss słucha-10 prób i albo jednemu z Was będzie głupio albo drugiemu :)

moim zdaniem kable grają i ja słyszę różnicę między interkonektem na klotzie który zamula górę i wyostrza środek i bas i reczną plecionką na srebrze która robi zupełnie odwrotnie-ślepy test przeszedłem :)

a ja mam takie może głupie pytanie-na co w kwestii odsłuchu wpływa parametr stosunek sygnału do szumu?


Wt sty 21, 2014 9:22 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 11:19 am
Posty: 203
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
a odpal sprzęt i weź gałę wzmacniacza na maksa bez puszczonej muzy. szumi? czy cisza?
u mnie cisza jak makiem zasiał...


Wt sty 21, 2014 9:44 am Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 13, 2009 12:55 pm
Posty: 144
 
Post Re: Na czym sÅ‚uchacie?
A lampowce szumiÄ… :) i grajÄ… Å‚adnie :)


Wt sty 21, 2014 16:24 pm Zobacz profil
WyÅ›wietl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wÄ…tek Odpowiedz w wÄ…tku  [ Posty: 577 ]  Przejdź na stronÄ™ Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  NastÄ™pna strona


Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by (c) 2002 Sven Plaggemeier www.depechemode.de, modified by PFDM Team